flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

ДО УВАГИ ПІШОХОДІВ!

02 серпня 2018, 12:57

Останнім часом почастішали випадки дорожньо-транспортних пригод за участю пішоходів. Винуватцями ДТП стають не тільки водії, а й неуважні та відчайдушні пішоходи. Вони часто переходять дорогу в недозволеному місці або несподівано вибігають на проїжджу частину.

З метою правової обізнаності громадян-пішоходів Корабельний районний суд м.Миколаєва вважає за необхідне звернути увагу останніх на наступне.

Основними нормативно-правовими актами, які регулюють такі правовідносини є Закон України «Про дорожній рух» та Правила дорожнього руху (далі - Правила), які затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року № 1306 зі змінами та доповненнями.

Так, відповідно до п. 1.10 Правил дорожнього руху учасником дорожнього руху є особа, яка бере безпосередню участь у процесі руху на дорозі як пішохід, водій, пасажир, погонич тварин, велосипедист, а також особа, яка рухається в кріслі колісному. Названим пунктом також визначено, що пішоходом вважається особа, яка бере участь у дорожньому русі поза транспортними засобами і не виконує на дорозі будь-якої роботи.

До пішоходів прирівнюються також особи, які рухаються в інвалідних колясках без двигуна, ведуть велосипед, мопед, мотоцикл, везуть санки, візок, дитячу чи інвалідну коляску.

Пункт 1.3 названих Правил передбачає, що учасники дорожнього руху зобов'язані знати й неухильно виконувати вимоги Правил дорожнього руху, а також бути взаємно ввічливими.

Згідно п. 1.4 Правил кожний учасник дорожнього руху має право розраховувати на те, що й інші учасники виконують ці Правила.

Отже, із зазначеного випливає, що пішохід є учасником дорожнього руху та відповідно до п. 1.5 Правил його дії або бездіяльність, як і інших осіб та учасників дорожнього руху, не повинні створювати небезпеку чи перешкоду для руху, загрожувати життю або здоров'ю громадян, завдавати матеріальних збитків.

Особа, яка створила такі умови, зобов'язана негайно вжити заходів до забезпечення безпеки дорожнього руху на цій ділянці дороги та вжити всіх можливих заходів до усунення перешкод, а якщо це неможливо, попередити про них інших учасників дорожнього руху, повідомити уповноважений підрозділ Національної поліції, власника дороги або уповноважений ним орган.

В Правилах дорожнього руху законодавець досить чітко визначив порядок перебування, руху і місцезнаходження пішоходів на проїзній частині та встановив відповідальність у разі порушення встановлених норм пішоходом, яка визначена у Кодексі України про адміністративні правопорушення.

Так, згідно зі ст.127 КУпАП, порушення правил дорожнього руху пішоходами, велосипедистами та особами, які керують гужовим транспортом, і погоничами тварин (непокора пішоходів сигналам регулювання дорожнього руху, перехід ними проїзної частини у невстановлених місцях або безпосередньо перед транспортними засобами, що наближаються, невиконання інших правил дорожнього руху) тягнуть за собою попередження або накладення штрафу розміром три неоподатковувані мінімуми доходів громадян.

Ті самі порушення, вчинені пішоходами, які перебувають у стані сп'яніння, тягнуть за собою накладення штрафу розміром вісім неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Порушення, передбачені частиною першою або другою цієї статті, що спричинили створення аварійної обстановки, тягнуть за собою накладення штрафу розміром десять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи терміном від двадцяти до сорока годин.

Особливої уваги заслуговує п.4.4 Правил дорожнього руху, а саме рух проїзною частиною у темну пору доби та в умовах недостатньої видимості. Згідно з цим пунктом, у темну пору доби та в умовах недостатньої видимості пішоходи, які рухаються проїзною частиною чи узбіччям, повинні виділити себе, а за можливості мати на зовнішньому одязі світлоповертальні елементи для своєчасного їх виявлення іншими учасниками дорожнього руху. Тому основне правило при виборі одягу пішохода для руху у темну пору доби та в умовах недостатньої видимості – бути видимим на дорозі, виділивши себе, а за можливості мати на зовнішньому одязі світлоповертальні елементи. Від цього буде залежати безпека пішохода, його здоров’я, а може навіть і життя.

Варто зазначити, що пішоходам категорично забороняється виходити на проїзну частину, не впевнившись у відсутності небезпеки для себе та інших учасників руху, раптово виходити, вибігати на проїзну частину, зокрема, на пішохідний перехід, допускати самостійний, без нагляду дорослих, вихід дітей дошкільного віку на проїзну частину, переходити проїзну частину поза пішохідним переходом, якщо є розділювальна смуга або дорога має чотири і більше смуг для руху в обох напрямках, а також у місцях, де встановлене огородження, затримуватися і зупинятися на проїзній частині, якщо це не пов'язано із забезпеченням безпеки дорожнього руху, рухатися по автомагістралі чи дорозі для автомобілів, за винятком пішохідних доріжок, місць стоянки і відпочинку.

При цьому пішоходу надані певні права щодо переваги під час переходу проїзної частини позначеними нерегульованими пішохідними переходами, регульованими переходами за наявності на те відповідного сигналу регулювальника чи світлофора, а також право вимагати від органів виконавчої влади, власників автомобільних доріг, вулиць і залізничних переїздів створення умов для забезпечення безпеки дорожнього руху.

Підсумовуючи зазначене, варто наголосити, що від дотримання правил дорожнього руху буде залежати ваше життя і здоров’я, а також життя і здоров’я інших учасників дорожнього руху! Радимо бути обачливими у будь-яких місцях та за будь-якої пори дня!