flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Учасники Прикарпатського регіонального судового форуму обговорили актуальні питання підготовки щорічної доповіді про стан забезпечення незалежності суддів в Україні

30 січня 2018, 14:26

Прикарпатський регіональний судовий форум, організований Асоціацією правників України та Асоціацією розвитку суддівського самоврядування України, присвячено діяльності Вищої ради правосуддя. У ньому взяли участь заступник Голови Вищої ради правосуддя, член Вищої ради правосуддя Вадим Беляневич, член Вищої ради правосуддя, Секретар Першої Дисциплінарної палати Алла Лесько, члени Вищої ради правосуддя Олексій Маловацький та Андрій Овсієнко.

Приводом для обговорення стало завдання ВРП щодо підготовки щорічної доповіді про стан забезпечення незалежності суддів в Україні.

Під час дискусії наголошено, що суддівська незалежність є найбільшою цінністю судової влади, яка має забезпечуватися державою відповідно до європейських стандартів.

Відповідно до пункту 7 частини першої статті 73 Закону України «Про Вищу раду правосуддя» ВРП щорічну доповідь про стан забезпечення незалежності суддів в Україні готує у співпраці з органами суддівського самоврядування, іншими органами та установами системи правосуддя, громадськими об’єднаннями і оприлюднює її.

Подібний документ є безпрецедентним як для судової системи нашої держави, так і для судових систем європейських країн.

Розглядаючи щорічну доповідь як унікальний та важливий інструмент інформування суспільства про об’єктивний стан роботи судової системи, її проблеми та потреби, Вища рада правосуддя запропонувала долучитися до підготовки першої в історії судової влади України щорічної доповіді про стан забезпечення незалежності суддів в Україні, яка має підсумувати здобутки і недоліки 2017 року у цій сфері, максимально широкому колу установ і організацій, які діють у системі правосуддя.

На сьогодні до роботи над щорічною доповіддю активно долучилися Верховний Суд України, Вища кваліфікаційна комісія суддів України, Національна школа суддів України, Державна судова адміністрація України, Рада суддів України, Асоціація розвитку суддівського самоврядування України, а також Проект Ради Європи «Підтримка впровадженню судової реформи в Україні», який з метою підтримки Вищої ради правосуддя у зазначеній роботі організував зустрічі представників судової влади України з експертом Ради Європи, за результатами яких експертом надані важливі методичні рекомендації щодо підготовки тексту щорічної доповіді.

Так, у 2017 році Вища рада правосуддя відстояла можливість здійснювати затримання суддів лише за її згоди.

Ще одним із здобутків Вищої ради правосуддя є вироблення практики, відповідно до якої ВРП не дає згоди на відсторонення судді від посади у зв’язку з розслідуванням кримінального провадження на строк більше 4 місяців (2 місяці спочатку і потім лише одне продовження на 2 місяці). ВРП виходить із того, що суддя є носієм державної влади, а отже, якщо є підстави для притягнення його до кримінальної відповідальності, розслідування має бути швидким та ефективним.

А.Лесько зазначила також про позитивні зміни у зв’язку із оприлюдненням на офіційному веб-сайті Ради Реєстру повідомлень суддів про втручання в діяльність судді щодо здійснення правосуддя. Оприлюднення такої інформації впливає на зменшення кількості фактів втручання, особливо випадків втручання з боку народних депутатів.

О.Маловацький наголосив, що у законодавчих положеннях, якими визначено повноваження ВРП у сфері захисту незалежності суддів та авторитету правосуддя (зокрема стаття 73 Закону України «Про Вищу раду правосуддя»), враховано всі рекомендації європейських експертів, при цьому перелік інструментів, наданих законом, не є вичерпним. Нині діяльність ВРП у цій сфері лише набирає обертів.

А.Овсієнко зауважив, що формальні гарантії незалежності суддів в українському законодавстві нині забезпечені відповідно до провідних європейських стандартів, механізми їх впровадження також існують, однак потрібен певний час для того, щоб вони запрацювали повною мірою.

Під час обговорення учасники форуму висловили пропозиції щодо змісту доповіді, наголосивши, що цей важливий документ повинен містити аналіз незалежності суддів з точки зору відповідності міжнародним стандартам. Крім того, щорічна доповідь повинна висвітлювати аналіз слабких місць у «стіні захисту» незалежності суддів та має бути спрямована проти тих, хто порушує їх незалежність. Щорічна доповідь – це інструмент, який не має обмежуватися обговоренням проблем суддівської незалежності всередині, як це було до цього часу, а потребує обов’язкового суспільного обговорення.

Крім цього, визначено конкретні проблеми суддівської незалежності, які необхідно відобразити в щорічній доповіді. Зокрема, порушувалися питання охорони судів, втручання в діяльність суддів, а також публічної критики судових рішень з боку політиків, тиску на суддів шляхом внесення до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомостей про вчинення ними кримінального правопорушення, передбаченого статтею 375 Кримінального кодексу України, стану виконання судових рішень, оптимізації мережі судів тощо.

Також значну увагу приділено питанню взаємодії Вищої ради правосуддя та Ради суддів України. Зокрема, у зв’язку з перерозподілом повноважень щодо незалежності суддів В.Беляневич закликав Раду суддів України до співпраці з ВРП та надання рекомендацій щодо вже напрацьованих інструментів роботи у цій сфері.

Джерело -Управління інформації
та забезпечення комунікаційної діяльності

прес-секретар